Urania

Urania

new

Widowisko artystyczne, przenoszące widza w magiczną podróż w nieznane. Kosmiczna przygoda pełna dynamicznej muzyki, tańca, ruchu, akrobatyki i… astromalarstwa.

Na scenie można podziwiać ponad dwudziestu wspaniałych, młodych tancerzy i akrobatów, którzy zachwycają swoimi umiejętnościami i wciągają nas w nieznane otchłanie galaktyki.

Przedstawieniu towarzyszy wystawa astrofotografii Macieja Pawłowskiego oraz obrazów dwóch polskich astromalarek – Aleksandry Krzemień i Danuty Cieśli, które także biorą udział w widowisku malując na oczach widzów obrazy przy użyciu farb widocznych dopiero w świetle ultrafioletowym. Dzięki temu zarówno publiczność, jak i same artystki, mogli zobaczyć końcowy efekt pracy dopiero w ostatniej scenie spektaklu.

Przedstawienie zostało zaprezentowane 5 października na uroczystości z okazji obchodów 100-lecia PTMA, gdzie zostało przyjęte bardzo entuzjastycznie.

 

libretto

Wszystko wyłoniło się z ciemności i chaosu. Nie było na co patrzeć ani nie było nikogo, kto by patrzył. Niezrozumiałe szelesty i huk, niepokój, niepohamowany popęd. Zderzające się ze sobą bez celu formy. Do momentu Wielkiego Wybuchu, z którego powstało Światło tak jasne, że wszystkie formy musiały zasłonić sobie nawzajem oczy, żeby nie stracić wzroku. Oślepiające światło powoli przygasa, ale istoty je otaczające nadal nie potrafią na nie spojrzeć. Żeby móc się poruszać, tworzą korowód, w którym każda dotyka poprzedniej, starając się wyczuć i naśladować jej ruchy. Z powoli poruszającej się masy wydostają się cztery postacie, najzgrabniej wyczuwające przeszłe sylwetki. To cztery twarze pamięci, Mnemosyne…

 

 

Muzyka – Maciej Pawłowski

Libretto – Anna Nowak-Otto

 

REALIZATORZY

Choreografia – Iga Marszałek

Scenografia

Urania – Maciej Pawłowski – astrofotografie

Ainaru – Michał Kata – astroprojekcja

Kostiumy – Iga Marszałek

Reżyseria światła – Tomasz Filipiak

Reżyseria dźwięku – Paweł Zawadzki

Asystent reżysera światła,

kierownik techniczny – Artur Wiecha

Stylizacja fryzur – Klaudia Kwiatkowska

Charakteryzacja – Katarzyna Piotrowska

 

Zdjęcia – Hanna Szejn

Współpraca produkcyjna – Liwia Pawłowska, Maja Małaszek, Kasper Zborowski-Weychman

Reprodukcja obrazów – Jerzy Krug

 

Widowisku artystycznemu towarzyszy wystawa obrazów Danuty Cieśli i Aleksandry Krzemień oraz astrofotografii Macieja Pawłowskiego.

 

OBSADA:
Urania – Oliwia Bakalarz
Światło – Marcel Bednarski
4 twarze Mnemosyne – Wiktoria Baraniak, Julia Gawryluk, Julia Nawrocka, Patrycja Sujecka
Planetoidy – Marta Duszyńska, Aleksandra Golan, Klaudia Gotfryd, Zuzanna Izydorczyk, Aleksandra Pęczek, Julia Stępień, Marta Stopa, Gabriela Szymczak
Złota Gromada – Oliwia Cichosz, Maria Radzimińska, Daria Ucińska, Julia Wilijewicz
Srebrna Gromada – Natalia Bocian, Oliwia Krawczyk, Hanna Stemplewska, Wiktoria Wilczyńska
Różowa Gromada – Sylwia Batóg, Maja Hałucha, Natasza Strzelińska, Julita Szczur
Astromalarki: Danuta Cieśla i Aleksandra Krzemień